Mobilní iktová jednotka – klinická studie
Vážené kolegyně, Vážení kolegové,
obracíme se na Vás s nabídkou aktivní účasti na unikátní klinické studii využití mobilní iktové jednotky (MSU) v České republice. Podařilo se nám od našich německých partnerů ze Saarské university v Homburgu prof. Klause Fasbendera a prof. Silke Walter bezplatně zapůjčit plně vybavenou mobilní iktovou jednotku pro klinickou studii proveditelnosti a bezpečnosti v České republice. Budeme testovat MSU v geograficky obtížné hornaté oblasti Beskyd v okolí Valašského Meziříčí a Vsetína ve Zlínském kraji.
Nejdůležitější novinkou je režim hybridní MSU. Indikační kritéria jsou rozšířena a h-MSU je vysílána nejen k pacientům s CMP, ale i se záchvaty, s akutní silnou bolestí hlavy nebo s akutním vertigem nebo s poruchou vědomí neúrazové etiologie.
Klinická studie, jejíž stručnou synopsi připojuji níže, má tři fáze (A-B-A). Ostrá fáze (B) studie začne přesunem sanitky z Velké Británie, kde ji nyní také využíváme ke klinické studii, 23. října 2023. Následovat budou dva týdny přípravy posádek, personálu, školení a technických příprav. Ostrý provoz by měl začít 6. listopadu a trvat čtyři týdny do 3. prosince. Ostrou fázi budou bezprostředně předcházet a následovat kontrolní fáze standardní péče bez využití MSU (A).
Proč Vás oslovujeme? MSU bude v uvedené době operovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu ve dvanáctihodinových směnách. Součástí posádky, která bude vysílána ze základny Zdravotnické záchranné služby ve Valašském Meziříčí, bude lékař, záchranář, řidič a jako technická podpora kolega se zkušeností s provozem MSU z Německa nebo Velké Británie. Lékař by měl být neurolog se zkušeností s urgentní iktovou péčí. Posádka MSU bude vysílána v indikovaných případech společně se standardní posádkou rychlé lékařské nebo zdravotnické pomoci. To znamená, že MSU bude mít přednemocniční neodkladné péči plnou podporu posádek záchranné služby.
Podle našeho názoru je pro naše kolegy účast ve studii jedinečnou příležitostí, jak se aktivně v ostrém provozu seznámit s fungováním MSU. Předpokládáme, že tato studie nebude poslední a v dohledné době se MSU stanou standardní součástí péče o pacienty s urgentními neurologickými a jinými obtížemi.
V případě Vašeho zájmu o aktivní účast na službách mi, prosím, napište na radim.licenik@gmail.com. Pokud budete mít zájem o další informace, rádi Vám je kdykoliv poskytneme.
Za tým první české mobilní iktové jednotky Vás srdečně zdravíme a těšíme se na spolupráci.
prim. MUDr. Mgr. Radim Líčeník, Ph.D., FESO, FRCP (London)
prim. prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., FESO