Nová Mezioborová doporučení pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch
V ČR se diagnostikou a péčí o pacienty s Alzheimerovou nemocí (AN) na dalšími demencemi zabývají lékaři různých odborností (v abecedním pořadí geriatrie, neurologie, psychiatrie, všeobecné lékařství). Každá z těchto odborností má vlastní doporučené postupy k diagnostice a léčbě kognitivních poruch, které se zčásti překrývají, zčásti odlišují. Dosud tedy neexistoval jednotný doporučený postup, který by měl mezioborovou platnost.
Tuto problematiku řeší Národní akční plán pro AN a obdobná onemocnění pro roky 2020-2030 (NAPAN) schválený vládou ČR, v jehož rámci vznikla nová mezioborová doporučení s cílem sjednotit diagnostické a terapeutické přístupy napříč jednotlivými odbornostmi, a navrhnout prostupnost systému s definováním role jednotlivých zainteresovaných odborností.
Za účelem vytvoření konsenzuálních mezioborových doporučení v rámci implementace NAPAN vznikla osmičlenná pracovní skupina složená vždy ze dvou zástupců každé zainteresované odbornosti (v abecedním pořadí České geriatrické a gerontologické společnosti ČLS JEP, České neurologické společnosti ČLS JEP, Psychiatrické společnosti ČLS JEP, Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP) a v úzké spolupráci se sekcemi odborných společností (Sekce kognitivní neurologie ČNS ČLS JEP, Gerontopsychiatrická sekce PS ČLS JEP) a s přímou podporou Ministerstva zdravotnictví ČR (Mezioborové a meziresortní pracovní skupiny pro koncepční řešení problematiky Alzheimerovy nemoci a obdobných onemocnění (PSPAN) a Mgr. Markéty Švejdové Jandové, koordinátorky NAPAN a předsedkyně PSPAN) a metodologii průběžně konzultoval, upravoval a supervidoval PhDr. Miloslav Klugar, Ph.D., vedoucí Metodického centra Národního institutu kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ).
Metodika mezioborových doporučení je založena na kombinaci analýzy vybraných zahraničních doporučených postupů a převzetí vybraných postupů (vhodných pro podmínky v ČR) s prokázanou silou důkazů a stupněm doporučení (tedy Evidence Based Recommendations – doporučení založená na důkazech) – a pro definování role jednotlivých odborností a problematiku prostupnosti zdravotního systému ČR vychází ze zkušeností a postupů ověřených v klinické praxi a zaštítěných konsenzem odborníků (tedy Expert Based Recommendations – doporučení založená na expertních důkazech).
Struktura jednotlivých kapitol je následující: na začátku jsou klinické/klíčové dotazy, které byly formulovány osmičlennou pracovní skupinou, následují konsenzuální doporučení uvedená v rámečku a doplněná formulací „panel doporučuje“ (vysoká míra důkazů, výstup lze posuzovat jako závazný pro klinickou praxi) nebo „panel navrhuje“ (nižší míra důkazů, výstup lze posuzovat jako užitečný pro klinickou praxi). Následuje zdůvodnění doporučení dle analyzovaných doporučených postupů nebo expertních důkazů, a stručný popis současného stavu v ČR.
Mezioborová doporučení pro klinickou praxi prošla kritickou revizí sekcí a výborů odborných společností (za ČNS to byla Sekce kognitivní neurologie) a byla schválena výborem ČNS a výbory dalších zainteresovaných odborných společností.
Krátká přehledná verze je volně dostupná ke stažení zde. Plná verze obsahující detailnější rešerše a komentáře k jednotlivým kapitolám bude zveřejněna v knižní tištěné podobě v nakladatelství Maxdorf.
prof. MUDr. Robert Rusina, Ph.D.